Sınavlara Hazırlanmanın Püf Noktaları


Ders çalışmakta bir düzene bağlıdır.Mesela bir gün beş saat, bir gün bir saat çalışmak ya da hiç ders çalışmamak öğrencinin başarısını mutlaka etkileyecektir.Kendinize bir zaman dilimi seçmelisiniz. Örneğin günde 1,2,3 veya 4 saat ders çalışırım gibi,ama her gün muhakkak belirlediğiniz süre aksatmadan ders çalışın.

Çalışırken alan derslerine rastgele çalışmayın.Zaman dilimi içinde, alan derslerinin ağırlıklarına ve şiddetine göre çalışın.

Tavsiyeler:

* Yapılan araştırmalar sadece ders çalışmak öğrenciyi başarıya götürmüyor.Günlük soru adedi belirleyin ve belirlediğiniz soru miktarını çözün ve bu miktarın altına düşmeyin. Zamanla soru çözmedeki beceriniz ve hızınız artacak ve artınca da soru adedini artırın. Bol bol test sorusu çözün, çözemediğiniz sorular üzerinde çalışın, bu tekrar yapmanızı da sağlayacaktır. Yine de çözemiyorsanız mutlaka öğretmeninize sorun ve öğrenin. Çalışma ve problemlerinizi rehber öğretmeninizle paylaşın. Rehber öğretmeninizin önerilerini mutlaka dikkate alın.

Deneme sınavlarına mutlaka katılın.Deneme sınavına gerçek sınav ciddiyeti ve bilincinde katılın.Deneme sınavları öğrencinin bilgisini ve yorum gücünü ölçer. Gerçek sınavda olduğu gibi deneme sınavında da ilk önce bildiğiniz soruları yapın, bilmediklerinizi boş bırakın.Yanlış bir cevap sizi on binlerce rakibinizin gerisinde bırakabilir.
Dersi derste öğrenmek için dersi dikatli dinleyin. Her konu önce, yerinde ve zamanında öğretmeninden öğrenilir. Derste anlamadığınız konuları muhakkak öğretmeninize sorun. Öğreninceye kadar da çaba harcayın, ertelemeyin.
Rehberlik servisiyle iletişim halinde olun. Sınavla ,ilgili kaygınızı, sınav sonuçlarınızı, ders programınızı ve sıkıntılarınızı mutlaka rehber öğretmeninizle paylaşın.

Üniversite sınavlarına hazırlanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Dinlenmeniz için kendinize zaman ayırın ve dinlenin. Yorgun bir organizma öğrenmeye açık değildir, dersi algılamanızı zorlaşır.
Geceleri ders çalışmaktan kaçının, uykunuzu tam alın ve erken kalkın.
Müzik dinleyerek ders çalışmayın ve böyle bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan kurtulun.Çünkü gerçek sınavda böyle bir imkanınız olmayacak.
Haftada bir mutlaka bir deneme sınavı çözün. Sınav sonunda çözemediğiniz konuların başlıklarını çıkarıp tekrar tekrar ders çalışın ki aynı yerde tekrar yanlış yapmayın.

Sınavlara Hazırlanmanın Püf Noktaları ile Benzer Yazılar:

4 Ocak 2014 Saat : 11:53

Sınavlara Hazırlanmanın Püf Noktaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed