Sivilce nasıl geçer? Hangi doğal Ürünler Etkilidir?


Sivilce nasıl geçer Hangi doğal Ürünler Etkilidir

Ergenlik dönemiyle birlikte sivilceler kendini göstermeye başlar, ergenlik dönemi bittikten sonra da ciltte yıllarca sivilceler olabiliyor. Hatta bazı ciltlerde izler, lekeler bırakıp zamanla geçmeyecek hale gelebilir ama birkaç püf nokta sayesinde sivilcelerden kurtulmak mümkün. Öncelikle bayanlar kullandığınız kozmetik malzemeleri dikkatli seçmelisiniz.

Sivilceli cilde sahip olan bayanlar su bazlı kozmetikleri tercih etmeli. Yağlı olan kozmetik ürünler, gözenekleri tıkar,bu da akne (sivilce) gelişmesine sebep olur.

Yağlı saç kozmetikleri ise saçlarda ve alın hattında sivilce gelişmesine neden olabildiğinden, sivilceli cilde sahip kişiler yağsız, su bazlı, non-komedojenik ibaresi bulunan kozmetik ürünleri kullanması gerekir.

Sivilceli cildin nefes alamabilmesi için makyaj mümkün olduğunca az hatta hiç yapılmaması daha iyi olur,yapıyorsanız da gece yatmadan önce mutlaka güzelce temizlemelisiniz.

Sivilcelere dokunmayın

Sivilcelerin sıkılması, sivilcenin dağılmasını kolaylaştırır ve de leke kalmasına sebep olur. O bölgeye elle temas etmeniz, mikrobun başka sivilce olmayan bölgeye bulaşması çok daha hızlı olur.

Bol bol su için

Bol su tüketimi cildin esnekliğini arttırır ve atıkların gözeneklerden atılmasına yardımcı olur.

Küçük egzersizler yapın

Egzersizler sayesinde kan dolaşımı rahatlar ve bu sayede cilt oksijen alır.

Sigara ve Alkol kullanmayın

Sigara ve alkol cildi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir. Kırmızı noktalar oluşur ve kaşıntı yapar.

Stres, sivilcelerin çıkmasında en büyük etkendir, stresten kaçının.

Yiyeceklerinizi doğru seçin

Sivilceye neden olan yiyeceklerden kaçının. Kuru yemiş, turşu ve baharatlı gıdalar gibi.

Sık duş alın

Terli cilt sivilceleri artırır onun için terlediğiniz zaman duş almayı ihmal etmeyin . Çünkü bakteriler nemli ortamı sever. Giysileri nemli giymeyiniz. Saçlarınızı mümkün olduğunca yüzünüzden uzak olmalı.

A Vitamini etkilidir

Çokça A vitamini içeren yiyecekleri tüketin. A vitamini Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnabahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domateste bol miktarda bulunur.

Sivilce Tedavisi İçin  Doğal Yöntemler

Limon suyu kurutucu ve leke gidericidir. Kekik ve lavanta suyunun antimikrobik özelliği bulunur. Gül suyu arındırıcıdır. Papatya ve Yeşil çay iltihap dindiricidir. Cildi yenileyen antioksidanlar içerir. Yoğurt cildi yumuşatır ve pürüzsüz olmasını sağlar. Kil gözenekleri temizler. Yulaf vitamin ve mineraller kaynağıdır. Öğütülmüş yulaf deriyi düzgünleştirir. Bal cildi nemlendirir ve Antimikrobik etkisi vardır. Gliserin ise yağlandırmadan nemlendirir. Meyve ve sebzelerin cilde faydalı ve cildi yenileyen antioksidanlar içerirler. Elma ve üzüm sirkesi antimikrobik ve cildi yenileme özelliği bulunur.

Sivilce nasıl geçer? Hangi doğal Ürünler Etkilidir? ile Benzer Yazılar:

10 Nisan 2014 Saat : 2:07

Sivilce nasıl geçer? Hangi doğal Ürünler Etkilidir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed