Sivilce Nedenleri ve Yapılması Gerekenler


Sivilce Nedenleri ve Yapılması GerekenlerÖzellikle ergenlik dönemlerinde inasan vücudunda sivilceler çıkar.Bazı insanlarda az bazılarında ise çok sivilce çıkar. Yüzde çıkan sivilceler ergenlik döneminde insanın psikolojisini olumsuz etkiler.Şunu da belirtmekte fayda var sivilceler sadece ergenlerde çıkacak diye bir kural yok , yetişkin insanlarda da sivilce çıkabiliyor.


Sivilcenin Nedenleri:
Ergenlikle birlikte hormonların salınıması sivilcelerin çıkmasına en büyük etkendir. Bu hormonlar cildin yağlanmasına veya yağ bezelerini uyarılmasına neden olur. Cilt yüzeyinde bulunan gözeneklerin yıkanması veya patlaması sonucu cildiniz daha yağlı bir cilt olabilir. Bunlara ek olarak stres ve beslenme şekilleri de bu durumu tetikleyebilmektedir.

Sivilceler İçin Yapılması Gerekenler:

Vücudunuzda oluşan bu sivilceleri kesinlikle sıkmamalıyız. Çünkü yüzünüzdeki sivilceyi sıkmak sivilcenin derinin altına iyice girmesine yol açabilirsiniz. Doğal olarak ta iltihap daha çok yayılır ve sivilce daha da büyür. Büyüyen sivilce ister istemez sizi yüzünüzle oynamaya itebilir. Sivilceyle oynamak yüzde kahverengi lekelerin kalıcı olarak oluşmasına neden olabilir. Yüzünüzde bol miktarda sivilce varsa en başta cilt hastalıkları alanında uzman olan bir doktora görünün. Doktor sizin cildinize uygun olan kremleri, gereken ilaçları verecektir.Kesinlikle kendiniz bilmediğiniz ilaçları kullanmayınız.

Sivilce Nedenleri ve Yapılması Gerekenler ile Benzer Yazılar:

31 Ocak 2014 Saat : 10:08

Sivilce Nedenleri ve Yapılması Gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed