Solcu Yarasalar ve Özellikleri


solcu-yarasalar-ve-ozellikleri

BU YARASALAR BİR MAĞARAYA GİRDİKLERİNDE ÖNCE SOLA DÖNERLER

Yarasalar, hayvanlar âleminin en ilginç ve farklı özelliği olan grubu oluştururlar. Vücutları kıllı bir deriyle kaplıdır ve yavrularını emzirerek beslediklerinden memeli sınıfına girerler. Tek uçabilen memelidir. Genelde tropikal bölgelerde yaşarlar ve bütün türleri sadece geceleri faliyet  gösterdiğinden, yaşama biçimleri ve davranışları hakkında detaylı bilgi edinilmesi zordur.

El parmakları uzun ve esnek uçma derisiyle çevrilmiş ve çoğu baş aşağı asılı tutunarak uyurlar.  Koklama ve tat alma duyuları çok  gelişmiştir.

Meyve ile  beslenen bazı türler dışında, görme duyuları iyi değildir. Yüksek frekanslı ses dalgaları çıkararak, etraflarındaki cisimlere çarpıp geri dönmesi ile yönlerini bulurlar. İnsanlar bu sesleri genelde fark edemezler.

Meyve ile beslenen yarasalar, 450 kadar ticari madde ve 80 kadar ilacı da  insanoğlunun hizmetine sunarlar. Yağmur ormanları için yarasaların yaşamsal önemi bulunur. Çünkü bu bölgedeki ağaçların polen ve tohumlarını taşıyarak ormanın yaklaşık yüzde 95′inin çoğalmasını sağlarlar.

Dünyada bulunan 1000’i aşkın yarasa türü bulunur, bunlardan sadece üçü vampir yarasadır ve Latin Amerika’da yaşarlar. Vampir yarasalar insanlara saldırmaz, kümes hayvanlarını tercih ederler. Yarasaların hiçbiri  yuva ya da yuvaya benzeyen bir yapı kurmaz. Yavrularına baktıkları dönemde bile asılacakları uygun bir yer bulup tünerler.  Özellikle mağaralar, her türlü dış etkenden uzak olduğu için yarasa kolonilerinin en çok tercih ettikleri yerlerdir.

Yarasa türlerinin hepsi  bir mağara bulduklarında öncelikle sola dönerler. Avrupa  ve Türkiye’de bulunan en küçük yarasa olan cüce yarasaların ağırlığı sadece 5 gramdır. Dünya üzerind ortalama 4500 memeli türü bulunmakta ve bunların 1000’den fazlasını ise yarasalar oluşturmaktadır.  İlginç olan  Amerikan İç Savaşı sırasında barut yapmak için, yarasaların dışkılarının kullanılması da, yarasalarla alakalı  ilginç notlardan biridir.

Solcu Yarasalar ve Özellikleri ile Benzer Yazılar:

16 Nisan 2014 Saat : 9:25

Solcu Yarasalar ve Özellikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed