Spor Sonrası Vücuda Zararlı Besinler


Spor  Sonrası Vücuda Zararlı Olan Besinler Spor sonrası canımızın istediği her şeyi yesek yine de kilo almayacağımızı düşünürüz. Ama yanlış bir düşünce olduğunu baştan söyleyelim. Egzersiz den sonra tüketilmemesi gereken bir çok besinler var.  Zayıflamaya çalışırken veya sağlıklı kalmak için spor yaparken, sonrasında vücudunuza zarar verebilecek yiyecekleri almayın. Spor yapmak kadar beslenme şekli de oldukça önemlidir.Hazırladığımız listeye mutlaka göz atın ki, fazla kalori alımının önüne geçin.

Yağlı peynir:   yağlı peynir Ne kadar lezzetli ve besleyici olursa olsunlar, spordan sonra tüketilen yağlı peynir, açlığı bastırmak için kötü bir tercih olacaktır. Eğer canınız peynir tüketmek isterse lor peyniri gibi düşük kalorili ve yağ oranı az olan peynirler den tüketin. Dilerseniz tam tahıllı ekmekle küçük bir tost da yaparak yiyebilirsiniz.

Gazlı içecekler: gazlı içecekler Spordan sonra vücut su kaybedeceğinden ve susuzluğumuzu gidermek istediğimizden içeceğe yöneliriz. Bu içeceklerden en çok tercih ettiklerimizden biri ise gazlı ve şekerli içeceklerdir. Gazlı içecekler şeker deposudur ve spordan sonra kesinlikle tüketilmemelidir. Spor sonrası kaybedilen sıvıyı geri almak için bol bol su içilmelidir.

Enerji barları: enerji  barları Enerji barlarında yüksek miktarda şeker bulunur ve spordan önce tüketildiğinde enerjinizi yükseltir. Bu nedenle enerji barlarını spordan önce tüketmek gerekir. Spordan sonra tüketildiğinde ise metabolizmayı yavaşlatır ve uyumayı zorlaştırır.

Sütlü çikolata: sütlü çikolata Spor sonrası tatlı ihtiyacı hissedildiğinde akla ilk sütlü çikolatalar gelir. Sütlü çikolata da, yüklü oranda şeker ve zararlı yağlar bulunur. Tatlı ihtiyacını karşılamak için taze meyveler tüketebilirsiniz. Eğer çikolata isteğini aşamıyorsanız %70 oranında kakao içeren bitter çikolatalardan az bir miktar yiyebilirsiniz.

Fast food:
Fast food
Çok miktarda trans yağ, şeker ve tuz içeren fast food yiyecekler, sağlık için de çok zararlıdır. Özellikle spordan sonra tüketilen hamburger ve patates kızartması gibi yiyecekler, diyetinizi tehlikeye sokar ve aşırı kalori alımına sebep olur. Spordan sonra açlığınızı bastırmak için potasyum zengini muz veya avokado gibi sağlıklı meyveler yiyin.

Spor Sonrası Vücuda Zararlı Besinler ile Benzer Yazılar:

19 Şubat 2014 Saat : 12:19

Spor Sonrası Vücuda Zararlı Besinler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed