Sürekli Burun Akıntısının Nedenleri ve Tedavisi


surekli-burun-akintisi

Burun akıntısı’nın hastalık sürecinde olması gayet normaldir,bu durum üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan ve burun mukozasının akması durumudur.

Burun akıntısı her yaştaki insanda görülebilen olağan bir durumdur, özellikle de hastalık dönemlerinde su şeklinde kendini gösterir.

Çocuklarda burun akıntısı:
Çocuklarda oluşan burun tıkanıklığı ve sonrasında burun akıntısı grip ve soğuk algınlığının neticesinde kendini gösterebilir. Bu gibi durumlarda diğer belirtiler de göz ardı edilmemeli ve ona göre bir tedavi uygulanmalıdır.

Yetişkinler yıl boyunca en fazla 2 yada 4 kez soğuk algınlığına yakalanırken, çocuklarda 7 ve 9 aralığına kadar yükselmektedir. Çocuklardaki burun akıntısının devam etme süresi oldukça önemlidir. Eğer akıntı sürekli oluyorsa, bunun sebebi dışardan burna alınan bir cisim de olabilir. Çünkü çocuklar, 5-6 yaş arası dönemlerinde meraklı olmaları nedeniyle burunlarına herhangi bir cisim sokmuş olabilirler, bunun neticesinde de sürekli burun akıntıları olabilir ve dikkate alınmalıdır.

Sürekli burun akıntısı:
Sürekli devam eden burun akıntısı dikkate alınmalıdır. Çünkü burun akıntısı, 10 günlük bir zamanı aştıktan sonra rahatsızlığı sinüzite çevrilme ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi drumda doktor tavsiyesi almakta fayda vardır.

Burun akıntısı tedavisi:
Burun akıntısı sürecinde özellikle nefesinizi üst solunum yolları aracılığı ile almanız önemlidir. Sigara ve tozlu ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmanız önerilir. Ve de sünizit rahatsızlığı olan hastalarda, aşırı soğuk havalarda baş ağrısı ve burun akıntısı şikayetleri en çok rastlanan şikayetler arasındadır, kafa kısmınızı sıcak tutarak bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
Mevsimsel değişiklik grip hastalığını kaçınılmaz yapmaktadır. Grip hastalığında baş ağrısı ve burun akıntısı en sık görülen şikayetlerdir..

Burun akıntısı için doğal yöntemler:
Soğan ve sarımsak bolca tüketmek, çam esansı karışımını burna çekmek, bal ile çörek otunu karışımını tüketmek, bir tutam hardal otu demledikten sonra, içine zencefil ilave edin ve bu karışımı bal ile beraber tüketmeniz burun akıntılarına iyi gelmektir.

Sürekli Burun Akıntısının Nedenleri ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

2 Ocak 2015 Saat : 10:52

Sürekli Burun Akıntısının Nedenleri ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed