SURİYE’YE KİYASAL SİLAH İÇİN ÖZEL KOMİSYON


 

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın kimyasal silah kullandığı iddiaları üzerine Ankara harekete geçti.

İsrail Sabaha Karşı Şam’ı Vurdu
Bunun Hesabını Vereceksin Esad!
Esad Kimyasal Silahı Çocuklar Üzerinde mi Kullandı?
‘Esad Elindeki Tüm Kimyasalı Kullanacak’
Obama: Suriye’de Kimyasal Silaha Göz Yummayız
Başbakan Tayyip Erdoğan, Esad yönetiminin çatışmalarda kimyasal silah kullandığı iddiasını araştırmak için özel bir komisyon kurulması talimatı verdi.

BİLGİLER OBAMA’YA GİDECEK

Suriye’den gelen kimyasal silah kullanıldığına dair önemli istihbarat verilerini değerlendiren Erdoğan’ın, komisyonun ulaştığı belge ve bilgileri bir dosya halinde Obama’ya götüreceği öğrenildi. Çatışmalarda yaralanan ve Türkiye’de tedavi altında tutulan Suriyelilerden alınan kan testlerinin sonuçları bekleniyor. Buradan çıkacak sonuçlar, izlenecek yol haritasına önemli katkı sağlayacak.

Başbakan Erdoğan, geçen hafta Japon Nikkei gazetesine verdiği röportajda, Esad yönetiminin çatışmalarda kimyasal silah kullandığı iddiasını gündeme getirmiş ve bunu 16 Mayıs’taki ABD ziyaretinde ABD Başkanı Barack Obama ile konuşacağını belirtmişti. Erdoğan röportajda şöyle konuşmuştu:

KULLANDIĞI AÇIK

“16 Mayıs’ta ABD ziyaretim esnasında Başkan Obama ile ikili görüşmemizde kimyasal silah konusunu da ele alacağız. Bunu Esad rejiminin kullandığı açık. Muhalefet karada üstün fakat rejim, kimyasal silah, savaş uçakları ve helikopterler kullanıyor. Rejimin muhalefetten tek önde olduğu alan hava üstünlüğü. Rejim artık son demlerinde fakat rejimin ne zaman yıkılacağını bilemeyiz. Bu aniden oluşacak bir durum olur. Uluslararası toplum geçiş sürecini mümkün mertebe hızlandırmak durumundadır.”

DERİNLEMESİNE İNCELEYECEĞİZ

Obama da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’nin kimyasal silah kullandığına dair haberlerden duyduğu endişeyi dile getirmişti. Obama, Suriye’de kimyasal silahlar olduğuna ilişkin iddiaların “derinlemesine inceleneceği” sözünü vermişti. ABD ve İngiltere, Suriye’de sarin gazı kullanıldığına dair kanıtlar olduğunu belirtmişti.

SURİYE’YE KİYASAL SİLAH İÇİN ÖZEL KOMİSYON ile Benzer Yazılar:

6 Mayıs 2013 Saat : 8:06

SURİYE’YE KİYASAL SİLAH İÇİN ÖZEL KOMİSYON Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed