TEDAŞ’A KIZDI ELEKTRİK ÜRETTİ


Rize’de kapısındaki sokak aydınlatmasını söken TEAŞ ekiplerine kızan Rizeli vatandaş, kendi elektriğini kendisi üretmeye başladı.

Güneysu ilçesi Gürgen Köyü’nde ikamet eden 53 yaşındaki Mehmet Top, kapısındaki TEAŞ’a ait aydınlatma lambalarının sökülmesine kızınca ilginç bir projeyi hayata geçirdi. Top, evinin yanında bulunan su değirmeninin altına yerleştirdiği bir çark ve motor ile kendi elektriğini kendisi üretmeye başladı. Mehmet Top, TEAŞ’a inat ürettiği elektrik ile şimdi köyün sokak lambalarını aydınlatıyor. Ürettiği elektriği evinde ve özel işlerinde kullanmayan Top, enerjinin tamamını sokak aydınlatmasına aktarıyor.
25 yıldır elektrik işleri ile uğraştığını anlatan Mehmet Top, “Kapıda TEAŞ’a ait aydınlatma lambası vardı. Onu ve köyün bir çok yerindeki lambaları söktüler. Ben de kızarak böyle bir şey geliştirdim. Değirmenin artan suyundan çark döndürerek elektrik üretiyorum.

Şu anda küçük bir bölümü aydınlatıyorum. Yeni çarklar tasarlayıp sistemi geliştireceğim. Hedefimde köyün tamamını aydınlatmak var.” dedi.
Mehmet Top, yaklaşık bin liraya mal ettiği sistem ile şu anda 16 sokak lambasına ücretsiz enerji veriyor.

Kaynak:cihan

TEDAŞ’A KIZDI ELEKTRİK ÜRETTİ ile Benzer Yazılar:

16 Mayıs 2013 Saat : 9:47

TEDAŞ’A KIZDI ELEKTRİK ÜRETTİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed