Toksoplazma Nedir, Nasıl Bulaşır ?


Toksoplazma Nedir, Nasıl Bulaşır

Toksoplazma nedir?
Toxoplasma gondii isimli bir parazit tarafından meydana gelen bir enfeksiyon hastalığıdır.Kedilerin ince bağırsağında yaşar ve kedinin kakası ile çevreye yayılır.Parazit, 1 yıl kadar çevresel faktörlere bağlı olarak canlı kalır. İnsana bulaşma daha çok enfekte kedi pisliği ile kontamine yiyecekler,içecekler ve ellerle, pişmemiş veya iyi pişmemiş kist bulunduran etlerin yenmesi ile bulaşır.

Çiğ yumurta, çiğ süt içilmesi olduğu gibi kan ,organ nakli ile de geçiş olmaktadır.İnsandan insana bulaşmaz.İnsandan insana sadece gebe annenin karnında taşıdığı bebeğine transplacental olarak bulaşmakta.İnsanlara hastalık bulaştığı zaman çoğunlukla hiçbir belirti görülmez.Bazen ateş,lenf düğümlerinde şişme gözlemlenebilir.

Belirtileri:

  • Sarılık
  • Ensefalit(beyin iltihabı)
  • Chorioretinitis
  • Körlük
  • Mental gelişme geriliği

En sık görülen tabla 3. aydan sonraki düşüklerdir.

Tanı : Klinik tanı zordur.Anne adaylarının gebelik öncesi toksoplazma antikorlarının negatif iken pozitifleşmesi tanının konmasını sağlar.Ülkemizde maalesef kadınlar doğum uzmanına gebe kaldıktan sonra gitmekte, bazen de gebelik öncesi, gebe kalabilirsiniz, derken gebeliğe hazırlık testlerini hekim bile unutmaktadır.En doğru olanı gebe kalmadan evvel kadınların toxoplazma testlerine bakmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Toksoplazma Nedir, Nasıl Bulaşır ? ile Benzer Yazılar:

25 Şubat 2014 Saat : 12:17

Toksoplazma Nedir, Nasıl Bulaşır ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed