Topuk Ve Ayak Ağrılarının Nedenleri?


Topuk Ve Ayak Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?
Ayak ve topuk ağrılarının nedenleri, Ayak sağlığı, Burkulma, Topuk ağrısı, Topuk dikeni, Aşil tendonu nedenleri, Düztabanlık

Ayak ve topuk ağrılarının nedenleri

Ayak ağrılarının çeşitli nedenleri vardır.

Ayak sağlığı için ayaklarımızda oluşan ağrıları önemsemek gerekir. Çoğu zaman ayak ağrıları önemsiz geçici olabilirken bazıları da tehlikeli olabilir. Ayak ağrısı nasıl olursa olsun dikkate alınmalıdır.

Ayak ve ayak bileği eklemi mükemmel bir şekilde farklı yüzeylere uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Örnek olarak fiziksel bir aktivite sırasında vücut ağırlığını taşımayla ilgili şokları absorbe eder.

Yine ayak, vücudu stabilize edecek ve taşıyacak bir yapıya dönüşme özelliğine de sahiptir. Ama ayağınızda oluşan sıra dışı ağrıların nedenini iyi bilmelisiniz.

Ayağın deforme olmaması, yaralanmaması, vücuda kilo yüzünden yük binmemesi gerekir.

Ayak sağlığını tehdit eden iki önemli unsur vardır bunlar; Sert ve pürüzlü yüzeylerde yürümek ve yanlış ayakkabı seçimi.Bu sıklıkla yaptığımız basit hatalardır.

Burkulma

Ayak bileğinin burkulması; Ayak bileği ve alt bacak kemiklerini bağlayan bağların zedelenmesidir.Sıklıkla her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Eğer eklemlerde zayıflama söz konusuysa, bu alanda burkulma sık karşılaşılan durum olarak karşımıza çıkar. Kemik ve kas sağlığına çok dikkat etmeliyiz. Bu da doğru beslenme ile kemik, doğru egzersizle de kas sağlığına yardımcı olabiliriz.

Topuk ağrısı

Topuk arkasına oluşan ağrı, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerde bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu genelde arkası vuran ve sürten ayakkabı giyildiğinde kendini gösterir. Topuk arkasındaki ağrı zamanla arkadaki derinin kalınlaşmasına şişmesine ve kızarmasına neden olur.Daha da hassaslaşır.

Topuk dikeni

Ayak tabanını fazla zorlamadan dolayı ve bazen romatizmal hastalıklar sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Yürüdüğünüzde attılan her adımda, topuk üstüne çok fazla yük biner, ayak tabanında en fazla baskı topuk kemiğinde görür.

Topuk dikeni, topuk kemiğinin anormal büyümesidir. Ayak tendonlarının bağlı olduğu topuk kemiği çevresinde çivi gibi büyüme olur. Topuk dikeni oluşmasına sebep olan nedenler aşırı kilo, uzun süren yürümek, uzun süre ayakta kalmak ve ayak tabanındaki şekil bozukluklarıdır.

Aşil tendonunun nedenleri

Topuk kemiğini bacağın baldır aksına bağlayan bağ dokusuna Aşil tendonu denir. Tendonda oluşan bir arıza, dokunun iltihaplanmasına veya parçalanmasına sebep olabiliyor. Aşil tendonu sorunları gergin baldır kasları, yokuş yukarı fazla koşmak, yürürken veya koşarken ayakların daha fazla içe doğru basması gibi ani hareketlerden dolayı oluşabilir.

Düztabanlık

Düztabanlık sorunu ciddi bir sorun olan ve pek çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Yürümede ciddi sorunlar oluşturan bir durumdur. Ayak vücudun yükünü taşır. Ayak hareket ederken topuğun ön bölümüne doğru bir esneme hareketi yaparak vücudun yaylanmasını sağlar. Bu yaylanma hareketini sağlayan bölge, iç kavis, yani arktır. Eğer ayakta bu iç kavis yoksa, buna düztabanlık denir.

Bel ağrısı, akşamları artan ayak ağrıları, normalden erken yorulma, spor performansında sorun yaşama gibi etkileri vardır. Tedavi olmak gerekir.

Düz, topuksuz veya aşırı uzun topuklu ayakkabıları giymek, ayak sağlığı için zararlıdır. Ayak sağlığı için ayakkabı seçimine dikkat etmeliyiz. Vücudumuzu taşıyan Ayaklarımızı ihmal etmemeliyiz!

Topuk Ve Ayak Ağrılarının Nedenleri? ile Benzer Yazılar:

12 Ocak 2014 Saat : 6:23

Topuk Ve Ayak Ağrılarının Nedenleri? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed