Tork Nedir? Araçlarda Tork Neyi İfade Eder?


Tork Nedir  Araçlarda Tork Neyi İfade Eder

Tork Nedir?
Tork, motordan tekerleğe kazandırılan itme(dönme momenti) kuvvetine denir. Birimi Nm (Newtonmetre)’dir.

Halk arasında otomobilin çekiş gücü olarak tarif edilen tork, kamyon, otobüs, traktör gibi ağır yük taşıyan araçlarda çok yüksek değerlere sahiptir. Çünkü yük taşıyan araçlar için önemli olan hız değil çekiştir.

Tork Nedir Araçlarda Tork Neyi İfade Eder

Bu kavram fizikte dönme momenti olarak bilinen kuvvet yani, x kuvvet kolu formulüdür.Kolla bir aleti çevirdiğinizi düşünün, sapı ne kadar uzun olursa ve ne kadarda geriden tutulabilirse, o kadar kolay dönecektir. Otomobilin tekerleklerindeki durum da bunun aynısıdır. Tekerleğin çapı küçük olursa tork yükselir ve daha atik ve daha esnek bir sürüş imkanına sahip olunur. Ama maksimum sürat düşecektir. Bir yerden kazanılırken bir yerdende fire verilir, bu işin doğasıdır.

Otomobiller sollamalarda 60km/h hızdan 120km/h hıza rahatlıkla ulaşabilirler. Bu otomobilin esnekliğini ifade eder. Torku yüksek olan bir otomobil, rampa çıkarken fazla devir çevirmeye gerek duymaz ve hızını korur, ama torku düşük olan otomobil hızını koruyabilmek için vites düşürerek hızını korumak yada artırmak zorundadır.Bu yüzden toku yüksek olan araçların tercih edilmesi her bakımdan daha avantajlıdır.

Tork Nedir? Araçlarda Tork Neyi İfade Eder? ile Benzer Yazılar:

30 Nisan 2014 Saat : 4:42

Tork Nedir? Araçlarda Tork Neyi İfade Eder? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed