Tövbe Nedir, Nasıl Tövbe Edilir ve Tövbe İle İlgili Ayetler


Tövbe Nedir, Nasıl Tövbe Edilir ve Tövbe İle İlgili Ayetler

Tövbe insanın işlediği günah veya hatadan pişmanlık duyup bir daha aynı delalete düşmemeye karar vermesidir. Dinimize göre, Allah ve Resulünün yapılmasını yasakladığı dinimizce yapılması hoş karşılanmayan, uygun görülmeyen iş ve davranışları yapan kişilerin aynı hata ve günahı bir daha yapmamaya karar vermesi ve yaptığı hatalardan dolayı Allah’tan af dilemesidir.

Allahu Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

“Kim haksız davranışlarından sonra tövbe eder ve durumunu düzeltirse şüphesiz Allah onun tövbesini kabul eder, Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir. ” (Maide suresi 39. ayet.)

“Bizim ayetlerimize iman edenler sana geldiklerinde, onlara de ki: “Selam olsun size. Rabbiniz, rahmeti kendi üzerine yazdı (farz kıldı)ki, içinizden kim bir cehalet sonucu bir kötülük işler sonra tevbe eder ve (kendini) ıslah ederse kuşku yok ki, bağışlayandır, esirgeyendir.” Enam / 54.

“De ki: Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere (nefislerine uyarak) ölçüyü taşıran kullarım, Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir.”Zumer / 53.

“Ufak tefek kusurları dışında günahın büyüklerinden ve çirkin işlerden sakınanlara, Rabb’inin affı şüphesiz boldur.” (Necm suresi, 32. ayet.)

Yine onlar, çirkin (günah) bir iş yaptıkları, yahut kendilerine zulmettikleri zaman, Allah’ı hatırlayıp hemen günahlarının bağışlanmasını isteyenler -ki Allah’tan başka günahları kim bağışlar- ve bile bile işlediklerinde (günahta) ısrar etmeyenlerdir.” (Âl-i İmran suresi, 133-135. ayetler.)

Tövbe Nedir, Nasıl Tövbe Edilir ve Tövbe İle İlgili Ayetler ile Benzer Yazılar:

28 Nisan 2014 Saat : 12:13

Tövbe Nedir, Nasıl Tövbe Edilir ve Tövbe İle İlgili Ayetler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed