Uyumayan Bebek Nasıl Uyutulur?


uyumayan-bebek-nasil-uyutulur

BEBEĞİ UYKUYA HAZIRLAMA
Anne karnındaki bebek, gece gündüz farkını bilmez ve bu bilmeme ile doğar. Ancak ilk iki hafta içerisinde yeni ortamına alışmaya ve uyku düzenini öğrenmeye başlar. Bu süreci takip etmeli ve kaçırmamalısınız.

Yeni doğmuş bebekler günde 15 le 18 saat arası uyuyabilir. Bu süre zamanla azalır.

Sizin ilk aydan itibaren bebeğin gece ve gündüz uykusu için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.

Bebekler gündüzleri de uyuyacaktır. Sağlıklı gelişebilmeleri için bu aylarda uykuya ihtiyaçları oldukça fazladır. İki haftalık olmuş bir bebeğin gece uyuduğu ortam farklı, gündüz uyuduğu ortam farklı olmalıdır.

uyumayan-bebek-nasil-uyutulur-1

– Sadece ilk haftalarda bebeğin yatağı, anne babasının odasında olmasıdır. Çünkü bebek anne ve babanın varlığını hissetmeye onların ses ve soluk alışverişlerini duymaya ihtiyaç duyar. Ama ilk haftalardan sonra bebek muhakkak kendi odasına alınmalıdır.
– Bebek her ağladığında yanına giderek yatağından almamalı, bebeğin kendi kendine yeniden uyuyabilmesi için mücadele vermelisiniz. Tüm uğraşlarınıza rağmen bebek yine uyuyamamışsa, onunla konuşmak, varlığınızı ona hissettirmek, bebeğinizin bağımsız bir şekilde uykuya dalabilmesi için gerekli olanağı sağlamış olursunuz.

– Belirli bir uyku saatinin ve rutinin sağlanması bebeğin bir sonraki davranışı benimseyerek, kendisini bir sonraki adıma hazırlamasını sağlar.

– Uyku vakti ve bebeğin uyuduğu mekan daha çekici bir hale getirilebilir. Uyku öncesi yapılanlar bir tür alışkanlık haline dönüştürülebilir: Banyo, pijamaların giyilmesi, öykü okunması gibi…

– Uyku öncesi yapılan hazırlık sürecinin huzurlu ve sessiz olması sağlanmalı. Bebeğin en sevdiği oyuncak, battaniye gibi herhangi bir obje kendisini güvende hissetmesi için bebeğinizin yanına koyabilirsiniz.

– Eğer bebeğinizin o gün huzursuz olduğunu düşünüyorsanız, gün içinde bebeğinize daha fazla ilgi gösterip keyifli zaman geçirmeye çalışın. Bir başka yöntem de bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak bebek masajı yapmanızdır.

– Sallayarak uyutmayı kesinlikle yapmayın. Bu şekilde bebek, hem sersemliyor, hem de kendi kendine uyumayı öğrenmemiş oluyor. Bebek, ne kadar doğal yolla ve kendi kendine uyursa, o kadar sağlıklı ve güzel … Bebek sallanmayı oyun olarak algıladığından, annne karnındayken aynı deneyime aşina olduğu için bundan keyif duyuyor, bunu oyun sanıyor. Ve kendi kendine uyuma alışkanlığı edinmesi de gecikmiş oluyor.

Uyumayan Bebek Nasıl Uyutulur? ile Benzer Yazılar:

27 Şubat 2016 Saat : 11:15

Uyumayan Bebek Nasıl Uyutulur? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed