Varis Nedir ve Doğal Tedavi Yolları


Varis Nedir ve Doğal Tedavi Yolları

Varis: 

Varis çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkan,genellikle bacaklarda görülen ve hem estetik, hemde sağlık yönünden sorunlar yaratan damar hastalığıdır. Aslında yüzeysel toplardamarlarda görülen bir hastalıktır. Yüzeysel bir damar hastalığı olan varisten kurulmak zor değildir.

Kadınlarda genelde menopoz veya gebelik döneminde ortaya çıkar. Ayrıca şişmanlıkla çok yakından alakalıdır.

Uzun süre ayakta durarak iş yapan kişilerde ve genetiğinde varis olanların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Varisli damarlar, deri yüzeyine yakın olduğu için şişkin görünür ve normalden daha geniştir. Bu damarların rengi genellikle mavi veya mordur. Uyluk ve ayak bileklerine yakın bölgelerde görülür.

Varis tedavisi için cerrahi tedaviler mevcuttur. Fakat varisi erken fark edip ilerlemesini önlemek için basit ve doğal yöntemler vardır.

  • 1- Elma sirkesi ile Varis Tedavisi:

Elma sirkesinin doğal temizlik aracı olduğunu hemen hemen herkes bilir.Elema sirkesi Varis tedavisinde de kullanılabilmektedir.Varis olan damarlara elma sirkesi uygulandığında damarın şişmesi azalır ve kan akışı rahatlatır dolaşımı sağlar. Elma sirkesini biraz sulandırın ve etkilenmiş alan üzerine yavaş yavaş masaj yapın. Bu işlemi birkaç ay sabah ve akşam düzenli olarak uygularsanız faydasını göreceksiniz.

  • 2- Zeytinyağı ile Varis Tedavisi:

Varisin yol açtığı ağrıyı ve iltihabı azaltan çözümlerden biri de zeytinyağıdır. E vitamini ile zeytinyağını eşit oranda karıştırın ve dayanabileceğiniz sıcaklığa kadar ısıtın. Birkaç dakika varisli bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulayın. Varis tedavisi için bunu düzenli olarak günde 2 kez, birkaç ay boyunca uygulayın.

  • 3- E vitamini yağı ile Varis Tedavisi:

E vitamini dolaşım sorunlarında etkilidir. Varis için, E vitamini yağını damarlar üzerine uygulayarak, iyileşme süresini kısaltabilirsiniz. Kremini de sürebilirsiniz.

  • 4- Sarımsak ile Varis Tedavisi:

Sarımsak, iltihap ve varis belirtilerini azaltmak için yararlıdır. Kan dolaşımını arttırır ve damarlardaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Varis tedavisinde sarımsak bir şifa ürünüdür. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 portakal suyu ve 6 diş soyulmuş sarımsağı bir kavanozun içine koyun ve 12 saat bekletin. Varisli bölgeye karışımdan birkaç damla alıp masaj yapın. Sonra bu bölgeyi pamuklu bir bezle sarın ve gece öyle uyuyun. Birkaç ay sonra aradaki farkı fark edeceksiniz.

  • 5- İngiliz tuzu ile Varis Tedavisi:

İngiliz tuzu olan magnezyum sülfat, kan dolaşımını arttırmaya yardımcıdır. İngiliz tuzunu suyla karıştırın ve bacaklarınızı ıslatın. Bir süre bu şekilde dinlenin. Ve haftada 2 kez İngiliz tuzu ile banyo yapın.

Varis Nedir ve Doğal Tedavi Yolları ile Benzer Yazılar:

16 Şubat 2014 Saat : 1:25

Varis Nedir ve Doğal Tedavi Yolları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed