Vitaminler Hangi Besinlerde Daha Çok Bulunur?


Vitaminler Hangi Besinlerde Daha Çok BulunurVitaminler hangi besinlerdedir?
Vitaminler, vücudumuz için gerekli olan ve yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunan bileşiklerdir. Vücut fonksiyonunun düzenlenmesi ve devamlılığı için vitaminler olmalıdır.
Vitaminler, yağda ve suda eriyenler olarak iki kısma ayrılırlar. Yağda eriyen vitaminler, A – D – E – K vücutta depolandığı için günlük almaya gerek yoktur. Suda eriyen vitaminler ise B – C dir ve depolanmazlar, fazlası dışarı atılır.

Vücudumuz gerekli olan vitaminleri her gün yeteri kadar alamazsa, vitaminsizlikten yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik ortaya çıkar. Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlarlar. Tükettiğimiz taze sebze ve meyvelerde günük vitamin ihtiyacını karşılamamıza yetecek kadar vitamin bulunur.

A Vitamini
Vücudun gelişimi, göz sağlığı, solunum sistemi ve sağlıklı bir cilt için gereken vitamindir.
Karaciğerde, yağsız et, süt, tereyağı, yumurta, yeşil ve sarı sebzelerde bulunmaktadır.

B Vitamini
B-1, B-2, B-6 ve B-12 vitaminlerini içine alan gruptur. Iştah açması, sindirim ve sinir sistemi için gerekli olan vitaminlerdir.
B grubu vitaminleri tahıllarda, yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, yerfıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda bulunmaktadır.

B-1 Vitamini
Buğday, pirinç, mısır, yulaf, darı, çavdar ve bunlarla yapılan yiyeceklerde, kepek ekmeğinde, mantar ve bira mayasında bulunmaktadır.

B-2 Vitamini
Süt, peynir, yoğurt ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunurlar.

B-12 Vitamini
Karaciğerde, et ve yumurtada bulunmaktadır.

C Vitamini
Vücudun direncini arttırır, mikrobik hastalıklardan korur, dokuların ve diş eti sağlığı için gereklidir. Özellikle sigara içenler tüketmelidir.
Portakal, mandalina, greyfurt, limon, havuç, çilek, kavun, taze kırmızı ve yeşil biber, beyaz ve kırmızı lahana, maydanoz, kuşburnu ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.

D Vitamini
Kalsiyum ve fosforun emilerek vücuda faydalı bir hale gelmesidir, kemiklerin gelişimi için olazsa olmazlardandır. Balıkyağı, süt ve tereyağında bulunmaktadır.

E Vitamini
Büyüme ve üreme için gereklir. Buğday, pirinç, mısır, darı, çavdar, marul, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamukyağı ve yeşil sebzelerde bolca bulunur.

K Vitamini
Kanın normal olarak pıhtılaşması için gereklidir. Et, karaciğer, domates, kabak, karnıbahar, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Vitaminler Hangi Besinlerde Daha Çok Bulunur? ile Benzer Yazılar:

25 Mart 2014 Saat : 8:55

Vitaminler Hangi Besinlerde Daha Çok Bulunur? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed