Voleybol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri


voleybol-sahasi-olculeri-ve-ozellikleri

Voleybol Sahası Ölçüleri

Oyun alanı 18 x 9 m. dikdörtgendir ve en az 3 m. genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilir.

Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu engellerden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu oyun sahasının yüzeyinden en az 7 m. yüksekliğinde olmalı.

FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda serbest bölge, yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m. ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m. genişliğindedir.

Voleybol oyununda saha ölçüleri standarttır. Voleybol sahası, dikdörtgen biçimindedir. Eni 9 , boyu 18 metredir. Sahanın kenar çizgisinden en az 3 metre mesafede boşluk olmalıdır.

voleybol-sahasi-olculeri

Saha çizgileri beyaz ve 5 cm kalınlığında olmalıdır. Zemini tahta parke ya da özel kauçuk düz zeminden yapılmalıdır.

Sahayı ikiye bölen çizgi üzerinde olan filenin yüksekliği, erkek voleybolunda 2 metre 43 santimetre, bayanlar da 2 metre 24 santimetre uzunluğundadır. File direkleri ise 2 metre 55 santimetre yüksekliğinde ve ayarlanabilir olmalıdır. Filenin bir parçası olarak kabul edilen antenler, 1 metre 80 santimetre yüksekliğinde ve geçiş boşluğundaki yan sınırları belirler. File yan bantları   5 santim genişliğindedir.

Voleybol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri 1

Oyun Alanının Üzerindeki Çizgiler: Çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renktir.

Sınır çizgileri: İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgiler oyun alanının boyutlarına dahil olacak şekilde çizilir.

Orta çizgi: Orta çizginin  ortası oyun alanını 9×9 m boyutunda iki eşit alana böler ;  orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir. Bu çizgi filenin altından iki yan çizgi arasında uzanır.

Hücum çizgisi: Her oyun alanında, arka kenarı, orta çizginin tam ortasından 3 m geride çizilmiş bir hücum çizgisi de, ön bölgeyi belirler.

Voleybol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri ile Benzer Yazılar:

20 Nisan 2014 Saat : 2:06

Voleybol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed