Vücudumuzla İlgili Bilmemiz Gerekenler


Vücudumuzla ilgili her şeyi bildiğimizi sanıyoruz fakat gün geçtikçe yeni yeni bilinmeyen özelliklerle karşılaşabiliyoruz. İşte bilmediğimiz  yeni öğreneceğimiz 13 şey…

1.Yaşla beraber ayaklarımız da büyür mü?

Yaşımız ilerledikçe tendonlar ve bağlarda genişlemeler ve gevşemeler olur. Doğal olarak ayaklar da genişler ve yayvan bir hal alır.

2.Kadınlar niçin daha çok üşürler?

Kadınların üşüme miktarı erkeklere göre daha çoktur. Çünkü kadınların vücudunda bulunan yağ katmanı merkezde toplandığından organlar sıcakken eller ve bacaklar daha çabuk soğur, doğal olarak çabucak üşürler.

3.Yaşlı insanların kokusu gerçek mi?

Elbette yaşlı insanların kokusu gerçek. Fakat orta yaşlı ve genç insan kokusu farklı olur! Araştırmalar da yaşlıların daha az ve hoş koktuğunu ortaya koymuştur.

4.Gece nasıl tuvalete kalkabiliyoruz?

Geceleri belkide top atılsa yataktan kalkmaz veya uyanmıyoruz ancak tuvaletimizi yapmak için kalkıyoruz. Bunun nedeni bağırsak hareketlerinin kontrolünü sağlayan karmaşık yapıdaki zeki nöronlar vücudun biyolojik saatinden etkilenmediğinden tuvalet ihtiyacı zamanı geldiğinde uyanıyoruz. Bunla beraber idrar kesesi belli bir ölçüye kadar genişleyebilir. Sınıra geldiğinde uyarı sinyali verir ve uyanmamız sağlanır.

5.Parmak izimiz neden var?

Çoğu uzmanlar tutma yetisinin desteklenmesi için parmak izimizin olduğunu savunmaktadır. Fakat birkaç yıl önce İngiliz araştırmacıların yaptığı incelemelerde parmak izlerinin düz yüzeyli nesneleri tutmayı zorlaştırdığını gözlemlemişler. Çünkü parmak izi temas edilen yüzeyin temas oranını azaltmaktadır. Uzmanlara göre parmak izleri, cildin rahatça genişlemesini kolaylaştırmaktadır. Uzmanların bazıları da dokunma duyusunu geliştirdiğini öne sürmüşlerdir. Fakat kesin olarak bilinen parmak izinin tek yumurta ikizlerinde bile farklı olmasıdır.

6.Koltuk altımız neden terleyen diğer yerlere göre daha kötü kokar?

Çünkü vücutta iki çeşit ter bezi bulunmaktadır. Kol ve bacaklardaki bezler su ve tuz karışımını salgılar. Ama koltuk altı ve kasıklardaki ter bezleri bakterilerin sevdiği yağlı bir sıvı salgılar.İşte bu yağı tüketen bakteriler kötü kokuya sebep olmaktadır.

7.Ağrıyan eklemler sayesinde hava durumu bilinebilir mi?

Atmosfer basıncı kötü hava olaylarından önce düşer. Bu değişim vücut dokularının genişlemesine ve şişmesine neden olur. Ama bu etki fazla değil hafiftir. Ancak eklem ağrısı çeken kişilerde ağrı miktarında değişiklik olduğundan bazı kişiler tahmin yürütebiliyor.

8.Hızlı Trene binince hissettiğimiz nedir?

Lunaparkta tepetaklak gidilen trene bindiğinizde hissettiğimiz şey. Dönerken organlarımız yer değiştirmez fakat sinirlerimiz bu hareketlerin hissedilmesini sağlar. Bu sebeple midemiz ağzımıza geldi zannederiz.

9.Oda sıcaklığında kalan kahve neden çok iğrenç olur?

Sıcaklık tadı etkileyen bir etkidir. Belçika da araştırmacılar tat alma duyumuzun belirli sıcaklıklarda daha aktif olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle sıcak kahve de acı gelmezken soğuduğunda yani bu durumda daha aktif olduğundan acı tadı daha çok alırız.

10.Nefesimizi tutmak neden hıçkırığı geçirir?

Diyafram istemsiz hareket ettiğinden hıçkırık görülür. Nefesi tutarak vücuttaki karbondioksit miktarını arttırdığından hıçkırığı geçirdiği söylenir. Söylenene göre karbondioksitte diyaframdaki spazmı durdurmakta.

11.Neden midemiz guruldar?

Bağırsaklar besinleri sindirirken hareket eder ve sıvı salgılanır. Guruldama sesi de sindirim suyunun bağırsaklar içinde yol alması sonucu ortaya çıkan bir sestir. Bunu engellemenin yoluysa sık ve az yemeliyiz.

12.Koşunca neden sağ tarafımız kasılır?

Çok koştuğunuzda kaburgamızın sağ alt tarafında inanılmaz bir ağrı olabiliyor. Bu koşu esnasında esneyen, zıplayan ve sürekli hareket halinde olan diyaframdır. Ağrının geçmesi için yavaşlamak ve kontrolü koşmak gerekir.

13.Dişimizin yapısı neden değişir?

Yaşlandıkça diş etlerindeki kemikler daralır ve dişlerde değişim görülür. Sigara ve diş eti hastalıkları da diş yapısında değişime sebep olur.

Vücudumuzla İlgili Bilmemiz Gerekenler ile Benzer Yazılar:

9 Ocak 2014 Saat : 11:52

Vücudumuzla İlgili Bilmemiz Gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed