Whatsapp’ın Mesajlarına Dikkat


Whatsapp uygulamasında hızla yayılan “WhatsApp ücretli olacak” gibi mesajların, kullanıcıların telefon fihristi ve cihazlarındaki fotoğrafları ele geçirmek amacıyla gönderilen bir çeşit virüs olduğu ortaya çıktı.

Akıllı telefon kullanıcılarının kullandığı popüler mesajlaşma servisi WhatsApp kullanıcıları, bir süredir otomatik olarak ya da bir arkadaşından “Cumartesi sabah itibari ile Whatsapp ücretli olacak. En az 10 kişiye bu mesajı gönderirseniz logonuz mavi olacak ve ücretsiz kullanmaya devam edeceksiniz.

Yoksa Whatsapp 0,01 Euro mesaj olacak”, “Whatsapp 10′uncu yılını kutluyor” mesajlarını alıyor. Bu mesajlara inanan kişilerin çok olması sebebiyle,  mesajlar kısa sürede yayıldı. Mesajlar sosyal medyada da o kadar yankılandı ki Twitter’da en çok konuşulanlar listesine bile girdi.

EMNİYET ARAŞTIRDI
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, mesajlarla alakalı araştırma başlattı. Mesajda verilen Whatsapp’ın adresinde de uygulamanın ücretli olacağına ilişkin herhangi bir bilgi yoktu. Mesajlara inanan kişilerin telefon fihristi ve cihazlarındaki fotoğrafların ele geçirildiği tespit edilmiş. İstihbarat ekipleri, virüs programını hazırlayarak yayan bir kişinin bilgisayarının IP adresine ulaşmayı başardı. IP adresinden bu kişinin İstanbul Ataşehir’de yaşadığı belirlendi.

DENİZLİ’DEN ÇIKTI
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri adrese operasyon düzenledi. Ancak operasyon düzenlenen kişinin  Denizli’ye gittiği belirlendi. Denizli’deki adresin de yakalanan kişinin hacker olduğu belirtilen A.O. gözaltına alındı. Bilgisayarı incelenmek için İstanbul’a getirildi. İddiayı kabul etmeyen A.O., serbest bırakılırken, bilgisayarındaki incelemenin devam ettiği belirtildi. Virüslü mesajlarla telefon numaraları ve fotoğrafların hangi amaçla ele geçirilmek istendiği öğrenilemedi. Virüsün bir ekip tarafından yayıldığı değerlendirilirken, bu kişileri de bulmak için çalışmalar devam ediliyor.

10. YIL YALANI
2009 yılında Amerikalı Brian Acton ve Ukraynalı Jan Koum tarafından kurulan WhatsApp Inc. isimli şirketin uygulamasıdır ve ilk olarak iPhone’lar arasında kullanılan Whatsapp, artık her akıllı telefonda çalışan popüler bir anlık mesajlaşma yazılımı haline getirildi. Günlük 200 milyondan fazla  aktif kullanıcısı olan Whatsapp’ta her gün 400 milyon fotoğraf paylaşılıyor ve 10 milyar mesaj alınıp gönderiliyor.

BU MESAJA İNANMAYIN
Whatsapp ile ilgili  dolaşan mesajlardan biri de şöyle: “Whatsapp 10′uncu yılını kutluyor. Bizi desteklediğiniz için siz değerli üyelerimize teşekkürü borç biliriz. Bu mesajı Whatsapp kullanıcısı 10 arkadaşınıza ilettiğiniz takdirde 5 sene ücretsiz Whatsapp kullanma hakkını elde edeceksiniz.  Mesajınız 10 Whatsapp üyemize ulaştıktan sonra kutucuk yeşil olacak ve siz 5 sene ücretsiz üyelik kazanmış olacaksınız.Tabiki inanmayın.

Whatsapp’ın Mesajlarına Dikkat ile Benzer Yazılar:

11 Aralık 2013 Saat : 10:01

Whatsapp’ın Mesajlarına Dikkat Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed