Yalancı Gebelik ve Belirtileri Nedir?


Yalancı Gebelik ve Belirtileri Nedir

Yalancı gebelik vakası, bebek sahibi olmayı isteyen bayanların korkulu rüyası olmaktadır. Bunu yaşayan bayanlar, psikolojik ve fiziksel olarak hamileliğin tüm belirtilerini yaşamaktadırlar. Aşırı şekilde çocuk sahibi olmayı isteyen bayanların yaşadıkları bu durum, çocuk sahibi olmaktan korkan bayanlarda da görülebilmektedir.

Tıp dilinde Pseudocyesis olarak bilinen hastalık, üreme çağında olan bayanları etkilemekte.Ve ciddi bir psikoloji tedavisi gerektiren bu durum, hanımları daha çok depresyon dönemlerinde esir almaktadır.

Yalancı gebelik yaşayan bir kadın, gebeliğin belirtilerinin tüm evrelerini yaşamakta. Mide bulantısı, kusma, karın ve göğüs şişkinliği, aş erme, kilo alma, hassasiyet gibi birçok hamilelik belirtileri görülmektedir. Bu vakayı yaşayan çoğu kadınlar, bebeğin karnında hareket ettiğini bile hissetmektedir. Aslında bu hareket bağırsakların yol açtığı bir reaksiyona ve kasların istemsiz harekete geçmesi ile oluşan bir durumdur.

Adetten kesilen ve hamilelik lekeleri gören kadın, hamile olduğuna iyice kendini inandırır ve 9 ay sonra bebeğine kavuşma hayali içerisinde hayatına devam eder. Hamile olmadığı halde kendini hamile sanan ve bu durumları yaşayan kadın, sonrasında hayal kırıklığına uğrar.

Psikolojik bir savaşın dışa vurumu ve ruhun bedeni ele geçirmesi olarak görülen bu hastalık, psikiyatrilerin uzmanlık alanına girmektedir. Yalancı gebelik, düşük yapan ve rahmi alınan hanımları da etkilemektedir. Kadınlığının yetmediğini düşünen bayanların bu durumu yaşama olasılıkları çok daha yüksektir.

Yalancı Gebelik ve Belirtileri Nedir? ile Benzer Yazılar:

18 Şubat 2014 Saat : 2:37

Yalancı Gebelik ve Belirtileri Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed