Yeni Doğan Bebeğe Yapılacak Sünnetler


yeni-dogan-bebege-yapılacak-sünnetler

Bebeğiniz dünya’ya geldiği anda yapmanız gerekenler sırasıyla,

Ezan ve kamet
Hz. Hasan dünyaya geldiğinde Peygamberi Efendimiz (SAS) onun sağ kulağına ezan okumuştur.
Hz. Hüseyin’in rivayetine göre ise Peygamberimiz (SAS) bu adetlerinin hikmeti hususunda da şöyle buyurmuşlardır:
“Kimin bir çocuğu olur da, sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursa, o çocuğa ümmü sıbyan hastalığı zarar vermez (cin zarar vermez).” Çünkü ezanın mana ve muhtevasında; tekbir, tevhit, nübüvvet ve namaz gibi dinin ana esasları bulunmaktadır.

Çocuğa güzel isim vermek
Peygamber Efendimiz (SAS) “Çocuğa güzel isim vermek, dinini öğretmek ve vakti gelince evlendirmek, evladın babası üzerindeki haklarındandır.” Anlamı güzel ve dini esaslara uygun isim vermek neden önemlidir? Çünkü, “Kıyamet günününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyle ise isimlerinizi güzel koyun.” buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz’in (SAS) isimleri, sair peygamberlerin isimleri ve güzel mânâlar ifade eden isimler verilmeli, kötü mânâları olan isimler verilmemelidir. Peygamber Efendimiz’in (SAS) kötü anlamlı veya yanlış anlaşılabilecek isimleri de daha güzelleriyle değiştirdiği de rivayet edilir. Çocuğun isminin doğduğu günün akşamında verilmesi tavsiye edilir, fakat yedinci güne kadar da ertelenebilir.

Dua ve ziyafet
Hz. Aişe (Ra) validemiz bir rivayetin de, yeni doğan çocuklar getirildiğinde Resul-i Ekrem Efendimiz (SAS), onlara hayır ve bereket duası ederdi. Peygamberimiz (SAS) elini, yeni doğan bebeğin başına koyarak dua ederdi. Çocuğun doğumundan sonra duanın toplu yapılması için, sahabeler yeni doğan bebekler için ziyafet yemeği verirlerdi.
Çocuğa yedirilecek ilk gıda (tahnik)
Yeni doğan bebeğe tatlı bir şey çiğneyerek ağzına tatırmak, dudağına sürmek sünnet-i seniyedir.Kuru üzüm ve şeker gibi tatlılarla yapılabilir ama, kuru hurma ile yapmak müstehaptır yani daha faziletlidir.

Erkek çocuğun sünnet edilmesi
“Dört şey var ki, bunlar peygamberlerin sünnetlerindendir. Sünnet olmak, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek” (Tirmizî, Ahmed b. Hanbel, Müsned)
Sünnet, bazı âlimlerce vacip, bazılarınca da farz kabul edilmiştir. Çocuğu sünnet süresi; bulüğ çağına kadar müsaade var, ama müstehap olan vakit doğumun yedinci günüdür.

Akika kurbanı kesilmesi ve saçının tıraş edilmesi
Resûlullah (SAS) Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (Ra) için birer koç kurban kesmiş. Çocuk erkek veya kız olsun kurban kesmek mübahtır. Akika kurbanı, Allah Teâlâ’nın ihsan ettiği, bu büyük nimet, evlat için bir şükür kurbanıdır. Yeni doğan bebeğin başındaki kıllara akika dendiği için kesilen kurbana da akika kurbanı denilmiştir. Kurban kesmek için yeterli olan herhangi bir hayvan akika kurbanı için de yeterlidir.

Peygamber Efendimiz’in (SAS) çocuğa ilk kelam olarak öğretilmesini istediği şey Allah’ın kelamı Nahl süresinin 78. ayetidir

وَاللّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لاَ تَعْلَمُونَ شَيْئًا وَجَعَلَ لَكُمُ الْسَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
“Ve Allah sizi analarınızın karınlarından, (siz) hiçbir şey bilmez bir hâlde iken çıkardı; şükredesiniz diye de size kulaklar, gözler ve kalbler verdi.” (Nahl 78)

Peygamber Efendimiz (SAS) çocuğun dünyaya geldiği yedinci gününde, bebeğe yedi işlem yapılmasını tavsiye eder :

1. Bebeğe isim verilir sünnet edilir
2. Ondan eza bertaraf edilir (banyo yaptırılır)
3. Kız ise kulağı delinir
4. Akika kurbanı kesilir
5. Saçı tıraş edilir
6. Akika kurbanının kanı sürülür
7. Kesilen saçın ağırlığınca altın ve gümüş sadaka edilir.

Yeni Doğan Bebeğe Yapılacak Sünnetler ile Benzer Yazılar:

20 Ocak 2015 Saat : 6:09

Yeni Doğan Bebeğe Yapılacak Sünnetler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed