Yeni Kimlikler Dağıtılmaya Başlanıyor


yeni-kimlik-kartlari
İçişleri Bakanlığını dağıtılması düşünülen yeni kimlik kartları için çalışmaları hızla sürüyor. Yeni kimliklerin dağıtımına yeni yılda, ilk olarak Kırıkkale’de yapılacak.

Yeni kimlik kartları, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan sağlamayan üst düzey güvenlik unsurlarıyla donatılıyor. 1 GB’ye kadar veri depolama kapasitesi sayesinde, akıllı kartlarda parmak, damar ve avuçiçi izi gibi kişiye özel gizli bilgiler depolanabilecek. Bu özelliği ile yeni kartlar, başka birinin eline izinli veya izinsiz geçerse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek ve bu akıllı kimlik kartlarının kopyalanması veya üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

Vize istenmeyen ülkelerde akıllı kimlik kartları pasaport yerine de kullanılabilecek. Kişiye özel sertifikalar, şifre hem de kişinin biyometrik bilgilerini doğrulama işlemleri, bu kart sayesinde yapılabilecek.

Kredi kartı büyüklüğünde dizayn edilen yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve banka sistemlerine entegre olabilecek ve bu sayede birçok işlemi vatandaş kolaylıkla yapabilecek.

Vatandaşlar, kimlik kartlarını alabilmeleri için; mektup veya muhtarlık askı listeleri ile randevu verilecek ve vatandaş kart düzenleme merkezine sıra ile davet edilecek. Kapalı zarf içerisinde PIN ve PUK koduyla birlikte vatandaşlar kargo veya postayla teslim alacaklar.

Kartların vatandaşa maliyeti 15 lira olacak, 10 yıl geçerlilik süresi bulunan bu yeni kimlik kartları, e-İmza olarak kullanılabilecek ve e-Devlet sitesinde sunulan hizmetlere bu kartlar vasıtasıyla kolayca ulaşılabilecek.

Yeni Kimlikler Dağıtılmaya Başlanıyor ile Benzer Yazılar:

5 Aralık 2014 Saat : 1:55

Yeni Kimlikler Dağıtılmaya Başlanıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed