Youtube’dan Para Kazanmanın Yolu


Muhteşem  videolarla dolu  koleksiyonunuz mu var? Çektiğiniz videolar çok mu komik? Ya da belli bir  uzmanlık alanınız var ve videolar çekiyorsunuz? Ne tür çekim görüntünüz olduğu önemli değil. Bunu paraya çevirmek Youtube sayesinde mümkün. Youtube’a izleneceğini düşündüğünüz videoları yükleyerek   ek gelire sahip olabilirsiniz.

Ancak bununla birlikte Youtube’un her videoya para vereceğini düşünmeyin. Tabii ki ciddi paralar kazanan Youtube kullanıcıları bulunmaktadır, fakat Youtube’dan büyük paralar kazanmak için, kararlılık ve sıkı bir çalışma gerekir.

Youtube hesabını paraya çevirme!

Videolarınızdan para kazanmaya başlamak için  öncelikle Youtube hesabınızı monitize etmeniz gerekir. Bunu yapmak için de  “YouTube ortağı” olmanız gerekir. Yani içeriklerinize Google’ın reklam yerleştirmesine izin vermeniz gerekir.

Youtube’dan para kazanmanın ilk adımları

1 – Hesabınızı para kazanmaya aktif etmek için Youtube hesabınızı açarak hesap özelliklerine girmelisiniz. Gerçi  bu sistem henüz  Türkiye’de resmiyet kazanmadığı için öncelikle lokasyonu değiştirmeniz gerekir. Kanalım yazısına tıklayın. Profilinize girdikten sonra sağ tarafta bulunandüzenle yazısına tıklayın ve yaşadığınız şehri United States(Amerika Birleşik Devletleri) olarak değiştirin ve kaydedin. Daha sonra şu linkten: www.youtube.com/account_monetization “Hesabımı Etkinleştir” e tıklayın. Devam edebilmek için Google’ın hizmet kullanım şartlarını onaylayın.

Hak sahibi olmak için hesabınızın itibarlı olması gerekir. Telifli herhangi bir içerik yüklediyseniz veya Youtube’un topluluk kılavuz ilkelerini ihmal ederek kötü yorumlar yaptıysanız Google videolarınızı para kazanmaya açmanıza izin vermeyecektir.

2 – Hizmet kullanım şartlarını onayladıktan sonra hesabınız etkinleştirilecek ve “Videolardan Para Kazan“ butonu belirecek. Buna tıkladıktan sonra bir ekran görüntüsü çıkacaktır.

İşte bu noktada videolarınızın altında ne tür reklamların olmasını  istediğinize karar vermelisiniz. Overlay ( bindirme ) reklamlar küçük bannerlardır ve videoların altında çıkar. TrueView ( akış içi) reklamlar videonuz başlamadan önce oynar. İki türü de aynı anda seçmek doğru bir yaklaşım değildir. Videonuzun içeriğine göre bir reklam türünden diğerine geçiş yapabilirisiniz.

Çalıştığınız içeriğin türünü düşünün ve izleyicileriniz konusunda bilinçli olun. Videonuz bir keçinin nasıl yakalanacağını veya kravatın nasıl bağlanacağını gösteren eğitici bir videoysa büyük ihtimalle izleyiciler reklamı sonuna kadar izleyeceklerdir. Videonuz eğlenceli ve saçmaysa Overlay reklamları kullanmanız daha doğru  olur çünkü TrueView reklamlar çıkarsa izleyiciler başka bir videoya geçiş yapabilir. Hangi reklamın daha iyi olacağına mantıklı karar verin. Ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. En iyisinin hangisi olduğunu belirlemek için izlenmeleri ve tıklanmaları Adsense sayfasından takip etmelisiniz.

3 – Reklam seçiminizi yaptıktan sonra onaylayın. Hayırlı olsun. Videolarınızın yanında dolar simgesi çıkmış olması gerekli. Bundan sonra yapacağınız tek şey adsense hesabınızı youtube kanalınızla ilişkilendirmek. Adsense ilişkisi sayfasından bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Adsense ilişki sayfasına gitmek isterseniz tıklayınız..

Adsense hesabınız yoksa sorun değil:

Önce google hesabınıza yönlendirilirsiniz,
Şifrenizi girip oturum açarsınız,
İlişkilendirmeyi onaylarsınız,
Gerekli bilgileri girdikten sonra Youtube’a yönlendirilirsiniz

Ödemeler

Adsense’in size para vermesi için önce alt limiti doldurmanız gerekir. Bu şu anlama geliyor: en az 100 dolar biriktirmeden ödemenizi alamazsınız. Bir ay sonunda bu alt limite ulaşamazsanız kazancınız bir sonraki aya aktarılır. Ve gelecek aya, tekrar gelecek aya ta ki alt limite ulaşana kadar. Alt limite ulaşmanız videolarınızın popülerliğine bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay alabilir.

Sonuçta Youtube’da meşhur olmak istiyorsunuz

Orijinal bir şeyler yapın. Başkalarının yaptıklarını kopyalayarak ilerleyemezsiniz. Az da olsa para kazansanız bile uzun süre popüler olamazsınız. Örneğin sayısız Harlem Shake videosu vardır. Tabi ki hepsi bir dakikalığına popüler oldu ancak sürüye uymakta geç kalırsanız ve güncel olmazsanız sadece birkaç düzine görünürlük alırsınız.

Viral ilerlemek istiyorsanız videoların ilk 10-15 saniyesinde insanların dikkatini çekmesi gerekir. İnternetteki dikkat süresi oldukça kısadır. Bu nedenle videolarınızın izlenmesini istiyorsanız iyi çengel atmanız gerekir.

Youtube videolarınızın gelir kaynağınız olmasını istiyorsanız abonelerinizin dikkatini çekmek için düzenli olarak içerik dizisi üretmeniz gerekir. Sadece bir videoyla kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenle devam eden seriler hazırlayın.

Youtube’dan Para Kazanmanın Yolu ile Benzer Yazılar:

22 Aralık 2013 Saat : 2:46
  Genel

Youtube’dan Para Kazanmanın Yolu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed