Yumurta Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekli


Yumurta Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekli

Kalsiyum vücudumuz için hayati değer taşır. Güçlü kemik, dişler vede vücut fonksiyonları için kalsiyum vücut için gerekir. Uzmanlar, sağlığımız için kalsiyum içeren yiyecekler hatta takviye ürünler öneriyor. En fazla kalsiyum barındıran yumurta kabuğudur. Yumurta kabuğu yaklaşık %98 kalsiyumdan meydana gelmektedir.

Kemiklerimizin güçlü olması için, D, K, folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor, omega-3 yağ asiti ve protein gerekir. Kalsiyum için de süt ve süt ürünleri sıklıkla alınmalıdır. Yetişkinler, 1000 mg. kadar kalsiyum almalıdır bu da ortalama olarak 3-4 porsiyon süt ürünü ile karşılanmaktadır.

Yediğimiz yemeklerden %30 oranında kalsiyum emilir. Bu sebeple porsiyonları fazla kullanmak gereklidir.

Yumurta kabuğunun yapısı incelendiğinde insan diş ve kemik yapısı ile birebir aynı maddelerden oluşmuştur. Magnezyum, bor, kükürt, demir, manganez, çinko gibi 30’a yakın mineral yumurta kabuğunda bulunmaktadır. Uzmanlar, yumurta kabuğunda yüksek oranda kalsiyum ve mineral olduğundan, beslenme düzenine kesinlikle eklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle kemik erimesi rahatsızlığı olanlarda ve menopoz döneminde kullanmak gereklidir.

Nasıl Tüketilmeli?
Uzmanlar, besi çiftliklerinde yetişen tavuk yumurtalarında yeterince kalsiyum olmadığını belitmektedirler. Bu sebeple serbest gezinen veya köy tavukları veya kuşların yumurta kabukları tüketilmeli. Yumurtaların kabukları salmonella bakterisi barındırabildikleri için çok iyi kaynatılmalı, sonra kurulanıp, blender da toz haline getirilmelidir. Bu toz haline gelen yumurta kabuğu toz halinde salata ve yemeklerde kullanılabilir. Orta boy bir yumurtanın kabuğunda, 800 mg. kadar kalsiyum bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken şey, kalsiyum fazlalığının damarlarda tıkanıklık, kireçlenme ve kas kramplarına neden olacağıdır. Bu nedenle dikkatli kullanmak gerekir.

Yumurta Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekli ile Benzer Yazılar:

24 Mart 2014 Saat : 7:21

Yumurta Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekli Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed