Zeka Soruları ve Cevapları


zeka-soruları-cevapları

Zeka soruları, zeka bilmeceleri veya buna benzer zeka bulmacaları hemen hemen her yaş gurubu insanın ilgisini çeken kategorilerdir.Çözmesi ne kadar zor veya ilginç olsa da bu tür sorular merak konusudur.

Bu yazımızda zeka gerektiren sorulara yer vermekteyiz. Soruların hemen altında cevapları bulunmaktadır. Soruyu okurken cevaplara bakmamaya özen gösteriniz lütfen.

Zeka Soruları:

1-Uzadıkça kısalan şey nedir?

(Hayat yada Ömür)

2-Ali, sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe’ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet’e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan’a veriyor. Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor.

(15 Elma)

3- Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız, otobüse boyutları en fazla 1 metre olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 1,5 metredir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner?

(Avcı tüfeğini boyutları 1 metre olan bir kutuya koyar. Küpün en uzak iki köşesinin uzunluğu, yaklaşık 1.73 metredir).

4-Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları, 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın?

(Son kalan çocuğa portakal, tabakla birlikte verilir).

5- Dünyanın çevresini ekvatordan geçecek şekilde bir ip ile bağladığımızı kabul edelim.(yaklaşık 40 bin km.) Bu ipi her noktadan 1 metre havada tutabilmek için, ne kadar daha ip ilave etmeliyiz?

( 6,28 metre Çapı 40 bin km. olan bir daire düşünürsek, yarıçapı sadece 1 metre arttırmamız gerektiği anlaşılır. (Çevre=2pr ise r yerine (r+1) yazılır. O da 2p farkeder.)

6- 6 adet kibrit çöpü ile 4 adet ‘eşkenar üçgeni’ nasıl elde edebiliriz?

(Üçgen Piramit)

7- Bir duvarın üzerinde 5 adet kuş duruyor. O sırada oradan geçmekte olan bir avcı, tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyor. geriye kaç kuş kalır?

(Vurulan ‘iki’ kuş kalır. Diğerleri kaçar).

8-İki kişi yolda karşılaşıyorlar. Küçük olan, Büyüğün öz oğludur. Ancak büyük olan küçüğün babası değildir. Bu nasıl olur?

(annesi olduğu içindir).

9- Bir çocuk, 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse, kaç elma kalır?

(İkisi hariç ise tabi ki ‘iki’ tane kalır).

10- Bir satranç tahtasında kaç tane ‘kare’ vardır? ( 64 değil !)

(204 kare vardır. Bütün 1×1(64 adet), 2×2(49 adet), 3×3(36 adet), 4×4(25 adet), 5×5(16 adet), 6×6(9 adet), 7×7(4 adet), 8×8(1 adet) ölçülerindeki kareler 204 tanedir).

11- Yılın kaç ayında ‘otuz’ gün vardır?

( Şubat hariç bütün aylarda ‘otuz’ gün vardır).

12- Ali ile Veli 100 metre yarışı yapıyorlar. Ali, Veli’yi 5 metre farkla geçiyor. Yani Ali yarışı bitirdiğinde Veli 95. metrede dir. Tekrar yarışmaya karar veriyorlar. Fakat bu sefer Ali, başlangıç çizgisinden 5 metre geriden başlıyor. Aynı hızla koştuklarını kabul edersek bu yarışı kim kazanır?

(Ali, Veli’ye 95. metrede yetişeceğinden, son 5 metreyi, hızlı olan Ali önde bitirir).

13- B – İ – Ü – D – ?
Soru işareti yerine hangi harf gelmelidir?

( Bir, İki, Üç, Dört, Beş… Yani B ).

14- A, B, C, D VE E birbirlerinden ve sıfırdan farklı tamsayılardır.

ABCDE x 4 = EDCBA ise A=? B=? C=? D=? E=?

(A=2 – B=1 – C=9 – D=7 – E=8 ).

15- 2 + 2 + 2 = 244 Bir işareti değiştirerek eşitliği sağlayın.

( +’lardan birini 4 yaparız).

16- Bir tüccar, sattığı mala %10 zam yapar. Ancak zamdan sonra satışlar düşmeye başlar. Fiyatı, yeni fiyatın %10 altına çeker. İlk duruma göre kâr da mıdır, zararda mıdır?

( %1 zarardadır).

17- Üç kedi, üç fareyi üç dakikada yakalarsa dokuz kedi, dokuz fareyi kaç dakikada yakalar?

( ‘Üç’ Çünkü her birine bir fare düşer).

18- 2 – 8 – 18 – 32 – 50 – ?

( 72 (Genel terim:2n²)).

19- Bir tartı aletinde iki kutu ayrı ayrı tartılıyor. İlk kutu 5 kg, ikinci kutu da 6 kg geliyor. İki kutu beraber tartıldığında ise ibre, 12 kg’ı gösteriyor. Yanlış tartıldığı belli olan kutuların gerçek ağırlıkları nedir?

( İlki 6, ikincisi 7 kg).

20- Bir kalem ve bir silginin toplam fiyatı 110 TL’dir. Kalem, silgiden 100 TL daha pahalı olduğuna göre her biri kaçar liradır? (Cevabı akıldan veriniz)

( Kalem=105 TL, silgi=5 TL )

Zeka Soruları ve Cevapları ile Benzer Yazılar:

2 Ağustos 2014 Saat : 11:39

“Zeka Soruları ve Cevapları” için 6 Yorum

 1. ela bilgin diyor ki:

  bütün sorularda hersitede var internetten nefret ediyom interneti çıkartan hiç iyi bişey yapmamış tamam bazen insanın işine yarıyo ama bana göre okadar da güzel bişey değil tmmı bu yorumu okuduktan sonra bana kızmayı zaten kızarsanızda umrumda değil hhıı çokta fifi

 2. ESRA BİLGİN diyor ki:

  ay elacım çok iyi demişsin ayol azına sağlık ağzından bal damlıyo canım kerçektende internet bazen yararlı olabiliyo ama bencede öyle internet biraz gereksiz bişey

 3. Serhat Bilgin diyor ki:

  Kendi kendine cevap vermiş amk

  • Furkan Albayrak diyor ki:

   haklısın kendi kendine cevap yazmış. Tamam her sitede aynı sorular vardır ama interneti bulana kızamaz siteyi yaratanlara demeli haksız mıyım çünkü onlar yayınladılar

 4. esen bilgim diyor ki:

  yani güzelde ilk soruyu biraz anlatsaydı ne iyi olurdu sınavım varda

Zeka Soruları ve Cevapları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed