Zekat’ın Şartı Ve Kimlere Verilmelidir ?


 Zekat; akil, baliğ ve hür olan, borcundan ve “haceti asliyye, sinden başka alış verişle veyahut doğurmakla artmaya kabil “nisab„ miktarı ve yıllanmış malı olan her müslümana farzdır. Bu zekatın şartıdır. Böyle olan her müslüman şer’an zengin sayılır.

Deli’ye, çocuğa, bunamış olan kimseye zekat düşmez. Bunlar namaz, oruç, hac ve zekat ile de mükellef değildirler.

(Fakat Şâfiî, Mâliki ve Hanbelî mezheplerine göre bunlara da zekat vacibdir. Velileri bunların mallarından zekatlarını vermeliler.)

Bir müslümanın zekat vermesi için  borcundan fazla parası olması lazımdır. Borç eski ve yeni, şahsî ve resmî; isterse kefalet suretiyle olsun, her türlü kul borcuna şamildir.

“Haceti asüyye, insan hayatda oldukça muhtaç olduğu şeyler demektir. Bunlar, mesken, ev (dükkana, mağazaya şâmildir.) Nafaka, (yani iaşeleri üzerine vacip olanların bir senelik masrafları), ev eşyası, yazlık kışlık elbise – velevki kifayetden ziyade olsa bile – avadanlık, binek hayvanları, ticaret için olmayan kitapları, silahları hep haceti asliyedendir. İşte borcundan ve bunlardan artan ve nisab miktarına veya daha ziyadeye baliğ olan maldan zekat vermek gereklidir.

Zekatın farz olması için nisabın borcdan ve haceti asliyeden fazla ve üzerinden  bir sene geçmiş olması ve ticaret için bulunması şart olduğu gibi, artmaya ve büyümeye kabiliyeti olmakta şarttır. Velakin, nefsi akara zekat lazım gelmez.

Zekat’ın Şartı Ve Kimlere Verilmelidir ? ile Benzer Yazılar:

6 Ocak 2014 Saat : 9:23

Zekat’ın Şartı Ve Kimlere Verilmelidir ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed